İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazı Hariç Podcast 15. Bölüm: – Konuk: Gökçe Bilgin

Merhaba, ben Caner Almaz. Yazı Hariç podcast serisinin 15. Bölümü dökümünü okumaktasınız.

Bölümü dinlemek için:

Bu bölümde bir konuğum var. Porselen Bir Mevzu isimli ilk romanıyla 2021 yılı Vedat Türkali İlk Roman Ödülü’nün sahibi Gökçe Bilgin’le bu bölümde sohbet edeceğiz.

Gökçe Bilgin kimdir?

1984 yılında Adıyaman’da doğdu. Bianet ve Oggito gibi sitelere kültür, edebiyat ve gezi yazıları yazdı. İstanbul’da yaşıyor. Porselen Bir Mevzu isimli ilk romanı 2021 yılında İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Bölüm Soruları:

1. Zor bir soruyla başlayalım. Seni hiç tanımayan birisine kendini nasıl tanıtırsın? Kimdir Gökçe Bilgin, ne yapar?

2. Nasıl ve neden yazmaya başladın? Bu yolculuğa çıktığın için kendini hiç pişman ya da hayal kırıklığına uğramış hissettin mi?

3. Porselen Bir Mevzu’nun yazılma hikâyesini, karakterlerinin doğuşunu bizlere biraz anlatmak ister misin? Bir ilk kitabın yorucu ve stresli yolculuğunda yolun başında olanlara tavsiyelerin neler?

4. Vedat Türkali İlk Roman Ödülü’nü aldın, gönülden kutlarım. Bize haberi aldığın o günü anlatmak ister misin? Büyük bir yazarın adıyla isminin yan yana anılması nasıl bir duygu?

5.  s. 15. Elimde duran kitaba baktım. Bütün yanıtları bulacakmışım gibi heyecanla baktım kitaba. Öyle ya, kitaplar yanıtlar içindir, dedim

Okumak, “Kitaplar” yanıtlar için midir? Okuduklarından nelerin yanıtlarını buldun? Bulduğun yanıtlardan ne kadar memnunsun? Yazarak hangi sorulara cevaplar arıyorsun?

6. Yeni romanını bitirdiğini duyurdun. Biraz da ondan konuşalım.  05:45 İstanbul. “Evi unutmuş. Sokakları hatırlıyor.” Giriş cümlen. Beğendimi söylemem gerekiyor. Ne zamandır üzerine çalışıyordun? Ne kadar sürede yazmayı tamamladın? Bize bu süreci biraz anlatmanı isterim.

7. Sesli kitap dinlemeyi sevdiğini seni takip edenler biliyor. Porselen Bir Mevzu’yu sesli olarak dinledin mi? Neler hissettin 😊

8. Matbu kitap mı, elektronik okuyucu mu, yoksa sesli kitap mı?

9. Podcastin bir bölümünde konu edindiğim soruyu sana yönelteyim: Yazarlık öğrenilir mi? Atölyeler hakkındaki düşüncelerin neler?

10. En son:

Ne okudun?

Ne izledin?

Ne dinledin?

Ne yazdın?

Onur Akın konseri.

Kapanış.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir