İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazı Hariç Podcast 8. Bölüm: – Konuk: Murat Çelik

Yazı Hariç podcast serisinin 8. bölümünde konuk, yazar ve şair Murat Çelik.

Murat Çelik kimdir?

1989 yılında Düzce’de doğdu. Arsal Anadolu Lisesi’nden ve Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Şiirleri ve öyküleri çeşitli dergilerde yayımlandı. Habis, Sompla Ka, Evde Yoktum ve Öykülem gibi yayınları hazırladı. Eve Dönmeyen Hayvan isimli öykü kitabıyla, 2020 yılında Yunus Nadi Hikaye Armağanı’nı kazandı. Hali hazırda Alfa Yayın Grubu’nda Everest Yayınları Yayın Koordinatörlüğü görevini sürdürüyor.

Kitapları: İhtimal Cüce (2013), Taşra Bitki Örtüsü ve Parseller (2015), Planlı Yapılmadık (2017), Epey (2018), Eve Dönmeyen Hayvan (2019), Bir Şey Bitsin Bir Şey Başlamasa da Olur (2021), Kışın Herkes Dürüsttür (2022)

Bölüm Akışı – Sorular:

  • Ben bir önceki bölümde, lise yıllarımdaki hayalimden bahsetmiştim, şöyleydi hayalim: 25 yaşımda Dostoyevski olacağım, diye hayal kurmuşum? Sen hangi kitabı, hangi yazarı okuduğunda “Ben de yazacağım” diye düşündün ve eyleme geçtin, hatırlıyor musun?
  • Bize o dönemdeki, erken dönem hayallerinden bahsetmek ister misin?
  • Yeni kitabın çıktı, hayırlı olsun: Kışın Herkes Dürüsttür. Bir yandan da şiir yazmaya ve düşünmeye devam ediyorsun diye düşünüyorum. Senden bir kıyas yapmanı istesem, şiir mi daha çok yoruyor yoksa öykü mü daha mutlu ediyor?
  • Roman yazma konusunda neler düşünüyorsun, bir gün yazmayı deneyecek misin?
  • 25 yaşıma geldiğimde daha ilk öyküm dergilerde yayınlanmamıştı. Türkiye’nin edebiyat gerçeklerinden biraz bahsetmek istersen, yayıncılığa da dergiciliğe de bulaşmış birisi olarak nasıl özetlersin günümüzde yayıncılığı?
  • Seni bu dünyada en büyük hayal kırıklığına uğratan şey, olay, yazar?
  • İşin gereği seni hem çok şanslı hem de çok şanssız buluyorum açıkçası. Türkiye’nin en büyük yayın grubunda yayın koordinatörlüğü ve editörlük yapıyorsun. Ülkenin büyük yazarlarıyla birebir görüşüp yayıncılık yaparken işin bir de diğer tarafı var: Yayınlanması için gelen dosyalar. Yazar adayları için sorayım: Everest’te bu süreç nasıl ilerliyor, bir kitabın yayınlanacağına nasıl karar veriyorsunuz?
  • Everest’ten laf açılmışken, geçen senenin İlk Roman Ödülü’nü alan Nergis Hanım Hakkında Bazı Şeyler’i okudum. Çok güzel bir romandı. Bana sen önermiştin. Sen de ödüllü bir yazarsın, Yunus Nadi’yi kazandın. Ödüller hakkında ne düşünüyorsun: Sence ödüller okuru ne derece yönlendiriyor?

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir