İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Futbol yalnızca futbol değildir

Futbola kültürüne dair yeni çıkan iki kitap: İlki Arjantin futbol tarihini anlatan “Kirli Yüzlü Melekler”; ikincisi futbol geçmişimizin en “farklı” oyuncusu Metin Kurt’u anlatan “Gladyatör”.

İnsanlık tarihini değiştiren, etkileyen, ona yön veren birçok buluş var; paranın icadı gibi; hatta daha geriye gidelim yazının icadı gibi; ve hatta daha geriye gidelim, tekerleğin keşfi gibi…

İnsan hayatını top yekûn değiştiren icatların bir tanesi var ki diğerlerinden epeyce farklı. Toplumu kolektif bir şekilde birbirine bağlayarak aidiyet duygularını okşayan ve daha önce tatmadığı hisler doğuran, yakın dönemin en önemli sosyolojik, psikolojik değerlendirmelerine konu olmuş bir icat: Futbol!

Arjantin’in çalkantılı toprakları

Dünya futboluna sayısız yıldız isim kazandıran Arjantin’de futbol öyle bir konuma gelmiştir ki, göze hoş gelen bir oyunun mümkün olduğunu tüm dünya Güney Amerikalılar vasıtasıyla görmüştür. Diego Maradona, Gabriel Batistuta, Juan Román Riquelme, Carlos Tevez, Sergio Agüero, Lionel Messi gibi her biri dünyanın tanıdığı isimler, Arjantin’in bereketli topraklarından dünyanın büyük liglerinde top peşinde harikalar yaratmıştır.

“Kirli Yüzlü Melekler”, kalbi futbolla atan bir ülkenin hem futbol hem de çalkantılı siyasal ve ekonomik yaşamına dokunan, bizlere bu ülkenin geçmişini futbol özelinde aktaran oldukça kapsamlı bir çalışma. Jonathan Wilson, Arjantin’in keşfedilmesinden itibaren ülke topraklarında süregelen iktidar kavgalarını, halkın içerisinde bulunduğu yaşam koşullarını, ekonomik krizleri, iç savaşları, darbeleri ve tabii ki yaşamdan hiç eksik olmayan futbolu bizlere detaylıca anlatırken, tüm bu yaşananların ardında süregelen hayatta futbolun nasıl benimsendiğini, hayata tutunma nedenlerinden biri haline dönüşünü örnekleriyle birlikte tarihten notlarla aktarıyor. Wilson’ın anlatım dili, yaşanmışlıkla beslendiği için oldukça samimi; öyle ki eğer gerçekten bu oyunu seviyorsanız size keyifli zamanlar geçirecek bir dille karşılaşacaksınız.

Futbolu sevenler için oldukça doyurucu bir kaynak olan “Kirli Yüzlü Melekler” İthaki’nin futbol kitaplığında çok şık duruyor.

Metin gibi “Yalnız”olmak

Futbol tarihimizin en “farklı” yıldızlarından birinin hayatını anlatan “Gladyatör” sol görüşlü milli oyuncu Metin Kurt’un hayatını konu alan, Vecdi Çıracıoğlu’nun kaleme aldığı bir biyografik kitap.

Aktif olarak futbol oynadığı dönemde tribünleri heyecanlandıran futboluyla genç yaşta dikkatleri üzerine çeken Metin Kurt, kısa sürede transferlerle Galatasaray’a gelir ve daha 18 yaşındayken milli takım formasını giyer. ’68 kuşağı hareketinin işçi sınıfındaki yankısı tüm ülkeyi ve dahası dünyayı sarmışken, kendisi de buna kayıtsız kalmaz ve bilinçlenmek adına elinden geleni yapar. Futbolcuların da emekçi olduğunu, onlar üzerinden ciddi paralar kazanan futbol patronlarının sorgulanmasını,

sporcuların birer “gladyatör” gibi kullanılıp bir kenara atılmasına karşı olduğunu ciddi bir şekilde dillendirir.

“Futbolcular arsada güzel, borsada değil”

Galatasaray’dan bir şekilde uzaklaştırılıp transfer olduğu Kayserispor’da aktif olarak sporcu örgütlenmesi üzerine çalışır, bununla alakalı açıklamalar yapar Metin Kurt. Kurulu futbol sendikasının daha aktif görev yapmasını, bilinçli sporcular yetiştirmenin önemini her fırsatta dile getirir.

Düşünceleri, tavırları, “sakalı”, tercihleriyle bambaşka bir futbolcu kişiliği olan ve bu nedenle futbol tarihimizde yeri başkalaşan Metin Kurt’un hikâyesini, Vecdi Çıracıoğlu en başından, çocukluğundan, ailesinden başlayarak kaleme alıyor. Ne olursa olsun vazgeçmeyen, aktif futbol yaşamı boyunca idealleri peşinde koşan Metin Kurt, futbolun çirkin ve taraftarlarca görülmeyen kirli yüzlerini; dopingi, paralı kalemleri, ikiyüzlü yöneticileri de kitap boyunca bizlere anlatıyor.

“Gladyatör”, Metin Kurt’u ve düşüncelerini daha yakından tanımak, onu anlamak ve çabasının gayelerini görebilmek için oldukça kıymetli bir biyografi çalışması.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir