İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazı Hariç Podcast: 1. Bölüm – Neden okur, neden yazarız?

Hazırlamış olduğum Yazı Hariç podcast serisinin ilk bölümü yayında. İlk bölümde neden okuduğumuz ve yazdığımız üzerine kendi düşüncelerimi ifade etmeye çalıştım.

1.1. Neden okuruz?

*

Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast üzerinden dinleyebilirsiniz.

*

“İnsan hayatta olduğu için ev yapar, ama ölümlü olduğunu bildiği için kitap yazar. Sürü halinde yaşadığı için topluluk içinde oturur, ama yalnız olduğunu bildiği için okur. Bu okuma ona, başka bir arkadaşlığın yerini almayan ama bir başka arkadaşlık tarafından da yeri doldurulamayacak bir yoldaşlık sağlar. Kaderi üzerine kesin bir açıklama getirmez, ama hayatla onun arasında sıkı bir suç ortaklığı örer. Hayatın trajik saçmalığını aydınlatırken, çelişkili yaşama mutluluğunu anlatan çok küçük ve gizli suç ortaklıklarıdır bunlar. Öyle ki, okuma gerekçelerimiz en az yaşama gerekçelerimiz kadar gariptirler. Ve hiç kimse bize bu yakınlığın hesabını soramaz.”

Daniel Pennac – Roman Gibi


1.2. Neden yazarız?

*

Spotify, Apple Podcast ve Google Podcast üzerinden dinleyebilirsiniz.


*

Günlük hayatta yaptığımız her şeyi hikâyeleştirmeye bir yatkınlığımız var. Başımızdan geçen olayları, gördüğümüz şahit olduğumu şeyleri, iletişimde olduğumuz insanlarla, evde eşimizle, annemizle, babamızla yahut arkadaşlarımızla konuşurken, sosyal medyada bu konuya dair bir şeyler anlatırken bir yöntem tercih ediyoruz ve bu genelde şahit olduğumuz olayın hikâyeleştirilmesi. Bunu pek fark etmiyoruz belki ama hikâye anlatmaya doğal bağımlılığımız var. Hikâye anlatmaya ve sonrasında hikâye dinlemeye bir bağımlılık taşıdığımızı düşünüyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir