İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Warcross

Warcross, oyun bağımlılığı ve teknoloji-bilim gelişimini aynı potada eriterek ilerleyor; bunun yanında gerçek hayat algısı yavaş yavaş kopmakta olan insanlığın zaaflarına yönelik eleştirel bir bakış açısını da konusunun alt metninde işliyor.

Marie Lu, 1984 doğumlu; henüz 33 yaşında olmasına rağmen adını bilimkurgu edebiyatı takip edenler onun ismine yabancı değiller. Yakın dönemde oldukça popüler bir tür olan ve özellikle de genç jenerasyonun ilgisini oldukça çekmekte olan bilimkurgu edebiyatında eserler veren Lu, bu alandaki şöhretini şüphesiz ki üçer kitaplık seriler halinde yayımlanan ve dilimize de kazandırılan Efsane ve Genç Elitler serilerine borçlu.

Her iki serinin de çokça tutulmasının nedenlerine eğilecek olursa, Lu’nun gençlik kitapları yazmasına ve kitaplarında sürekli artan bir tempoda gerilimi bilimkurgu ve fantazya ile buluşturmasına bağlayabiliriz. Çabucak okunan ve merak unsurunu sürekli diri tutan seriler, Lu’ya genç yaşında hatrı sayılır bir şöhret getirdi, diyebiliriz. Kitapları çeşitli ödüllere layık görüldü; Goodreads ve New York Times’ta çok okunanlar listesine girdi. Marie Lu’nun okur kitlesi, sona eren Genç Elitler serisinden sonra yeni kitabı beklemeye başlamıştı. Ta ki geçtiğimiz aylarda kitap kapağının duyurulması ve ülkemizde de Yabancı Yayınları’nın Warcross isimli yeni serinin yayın haklarını aldığını sitesinden açıklamasıyla beklentiler karşılanmış oldu.

Lu, okurlarını yeni kitabında ilk iki seride olduğu gibi yine gerilim unsuru çok yüksek bir yolculuğa çıkarıyor. Bu kez ki konu başlığı, tüm dünyayı hakimiyeti altına alan ve insanların hayatının tamamına girmiş bir oyun üzerine kurulu.

Bir sanal gerçeklik oyunu

Warcross isimli bu oyun, Hideo Tanaka’nın geliştirdiği ve onu genç yaşında dünyanın en zengin, en meşhur insanı olmasını sağlayan bir oyun ve yaşam similasyonu. Beyin dalgalarına gerçeklik algısı veren bir gözlük ile hiçbir video oyununun sağlayamadığı bir dünyaya imkân vermektedir. Oyuncular isterlerse Warcross oyunlarına katılabilmekte ve dünyanın herhangi bir yerindeki farklı insanlarla mücadele edebilir, isterlerse kendi beyinlerinin hayal gücüyle oluşturdukları bir dünya içerisinde saatlerce zaman geçirebilmektedir. Oyun kısa sürede o kadar fazla ilgi görmüş ve hızla yayılmıştır ki, gerçek dünyadaki paranın işlevi oyun chiplerinin hızla tedavüle girmesiyle beraber kaybolmak üzeredir. İnsanlar zamanlarının çoğunu oyunda ve sanal bir dünyada geçirirler. Her sene tüm dünyada canlı olarak yayınlanan dünya şampiyonası yapılır ve oyundaki en iyi takımlar mücadele eder.

Roman, zamanı belirtilmeyen bir tarihte geçer. Teknolojinin oldukça ilerlediği bir dönemdir; öyle ki çoğu iş yeri ve restaurant robotlarla, otomatlarla iş görmektedir. Bu durum dünyada ekonomik ve sosyolojik bir krize neden olmaktadır; insanlar yaşadıkları buhranı Warcross oynayarak ve oluşturdukları dünyada zaman geçirerek atlatmaya çalışır. Oyun öyle bir hal almıştır ki, sistem üzerinden usulsüz çok fazla hırsızlık ve bahis yapıldığı polis tarafından tespit edilir; fakat artan suç oranı nedeniyle bir süre sonra polis bunlara yetişemez. Oyun içinde yasalarla yasaklanan faaliyetleri gerçekleştiren kullanıcıların başına ödül konulur; çoğu insan geçimini bu ödüllerle sağlamaktadır.

Ana karakterimiz Emika Chen de, yaşamını ödül avcılığıyla devam ettirmektedir. Fakat işleri yolunda değildir. Ev kirasını ödeyememiş, borçları ödeyemeyeceği noktaya ulaşmıştır. Romanın ilk bölümü,

polisin yakalama kararı aldığı ve ödül koyduğu bir av ile ilgili. Chen, avı başarıyla yakalar fakat polis bir bahaneyle ödeme yapmaz. Hayatı alt üst olmak üzere olan karakterimizin çok yetenekli bir “hacker” olduğunu belirtelim. Avlarını yakalamak için hackerlık maharetlerini sonuna kadar sergiler fakat işler biraz önce de dediğimiz gibi yolunda gitmemektedir. Son çare olarak tüm dünyada canlı olarak yayınlanmakta olan dünya şampiyonasında karşılaşmaya sızar ve ana takımlardan birisinin oyunda çok önemli bir işlevi olan topunu çalar. Bu esnada oyun yazılımı onu deşifre eder; tüm dünyada yayınlanan karşılaşmada ekranlar Chen’i gösterir. Apar topar oyundan çıkan Chen, polisin kapısını çalmasını bekler; telefonu çalar fakat cevaplamaz.

Yeni hayata başlangıç

Ertesi sabah uyandığında yeni hayatının ilk gününe kalktığının bilincinde olmayan Chen, telefonundaki aynı numaradan gelen çok sayıdaki mesajları görünce, mesajda aramasının istendiği numarayı arar. Oyunun yazılımcısı ve yazılım şirketinin sahibi Hideo Tanaka, Chen ile tanışmak istemektedir. Onu Tokyo’ya davet eder. New York’taki Chen’in kapısında bir özel araç beklemektedir; havaalanında da özel jet onu Tokyo’ya götürmek için hazırdır. Chen, tüm dünyayı saran bu oyunu canlı yayında hackleyerek tüm dünyada gündem olmuştur; Tanaka da Chen’i ekibine katmaya karar verir.

Bundan sonraki bölümlerde, Warcross yazılımlarına sızmaya çalışan ve yazılımda değişiklik yaparak bilgi hırsızlığından çeşitli illegal işlere girişen bir kişi ya da gruba karşı oluşturulan yakalama timinin gizli elemanlarından birisi olur Chen.

Günümüz dünyasında hızla yaygınlaşmış olan akıllı telefonlarda zamanını çokça harcayan insanların geleceğine yönelik göndermeli bir konusu olan Warcross, oyun bağımlılığı ve teknoloji-bilim gelişimini aynı potada eriterek ilerleyor; bunun yanında gerçek hayat algısı yavaş yavaş kopmakta olan insanlığın zaaflarına yönelik eleştirel bir bakış açısını da konusunun alt metninde işliyor. İnsanlar birbirine duyarsızlaşmaktadır, suç oranları artmakta, gelişen teknoloji ile birlikte tüm dünyada işsizlik yükselmektedir. İnsanlar farklı gelir yolları aramakta, bunun için de suç işlemekten çekinmemektedir…

Profesyonel yazarlık mesleğine başlamadan evvel bir oyun yazılımı firmasında sanat direktörlüğü yapmış olan Marie Lu, iş hayatında edindiği deneyimi Warcross serisine başarıyla yansıtıyor. Yabancı Yayınları etiketiyle yayımlanacak olan seri, gerilim ve bilimkurgu severlerin ilgisini çekebilecek sürükleyeci bir dizi olacağa benziyor.

Künye: Warcross – Marie Lu / Yabancı Yayınları

Not: Bu yazı daha önce Vatan Kitap ekinde yayımlanmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir